Omslag Kuba 2 2012

Resumé Kuba 2.2012

Kuba inspirerar till hållbar utveckling

I två aktuella svenska böcker, Björn Forsbergs Omställningens tid med undertiteln Tillväxtens slut och jakten på en hållbar framtid och David Jonstads Kollapsmed undertiteln Livet vid civilisationens slutförekommer hänvisningar till Kuba. De båda författarna är överens om att vi står inför en ofrånkomlig ekologisk och ekonomisk kris eller kollaps. Båda är också överens om att Kuba är det bästa exemplet på kombinationen kris och omställning till hållbar utveckling. Odlingsprojektetet Ett grönare Lund inspireras också av Kubas ekologiska stadsodlingar och skribenter i USA ser framför sig miljöinternationalism som Kubas nya uppdrag i världen, att dela med sig av sin erfarenhet för att bidra till jordens räddning och möta klimatförändringarna.


Musiken flödar

I Gamla Havanna ligger musikkaféerna tätt. Där spelar Yenisey Díaz 22 år tvärflöjt med Son Tradición och tjänar bättre än på det jobb hon hade på länsorkestern. Men helst skulle hon vilja spela i en Symfoniorkester. Där finns också en självlärd världsmusiker, Rolando ”El Niño Mentira” Salgado som spelar slagverk i Afro Cuban All Stars och turnerar runt i världen. På Casa de la Música bjöd Eliades Ochoa på en musikalisk höjdpunkt med två urskickliga trumpetare och en slagverkare som spelade conga och bongó samtidigt, skriver Örjan Ekström.
Men den kubanska musikvärlden har också drabbats av en stor förlust när Sara Gonzalez dog. Hon var en av de främsta representanterna för ”La Nueva Trova”, den rörelse som förnyade både musiken och politiken med ett samhällsengagemang som sträckte sig ut över hela världen.


Förändringarna diskuteras

I en intervju berättar årets två unga kubanska universitetslärare på akademiskt utbyte i Malmö om komplicerade förändringar på Kuba: ” Vi skulle kunna doktorera på komplicerade lägen, för allt sedan revolutionens seger har vi gått från svårt läge till svårare.”
På partikonferensen i januari talade Raul Castro om behovet av ett förtroendefullt klimat på alla nivåer för ett öppet och rättframt åsiktsutbyte, inom partiet och i hela samhället. Det gäller att ”rätta till de misstag som begåtts genom årtiondena, och de nya som vi kommer att begå.”
Kuba gick längre än de flesta när alla småföretag, utom bönderna, nationaliserades 1968. Men det blev kontraproduktivt i långa loppet. Nu vidgas den icke statliga sektorn samtidigt som den regleras och beskattas, och korruptionen bekämpas. Ekonomförbundet erbjuder kurser för egenföretagare i bokföring och skattedeklaration.


Men ingen förändring i USAs aggressioner

I över 50 år har den pågått: USAs finansiella, ekonomiska och handelsblockad som syftar till att ”framkalla social oro, desperation och svält” och sålunda övertyga kubanerna om det meningslösa i försöket frigöra sig från USA. Blockaden har kostat Kuba över 975 miljarder US-dollar, nästan 20 miljarder per år, vilket är mer än landets totala exportintäkter. Blockaden är den enskilt viktigaste faktorn som hindrar Kubas utveckling.
Och trots att alla världens länder – utom Israel och Palau - fördömer USAs blockadpolitik mot Kuba blockera USA kubansk deltagande på ”Amerikas toppmöte”. ALBA-länderna kräver så klart att Kuba ska bjudas in, och Ecuador uppmanar annars till bojkott.
Inte heller upphör USAs undergrävande verksamhet. Nya fakta bekräftar att USA-agenten Gross gjort vad han dömdes för på Kuba, arbetat på hemligt USAID-uppdrag för regimskifte. Och ”dissidenterna” får fortsättningsvis instruktioner och pengar på USAs intressekontor i Havanna, enligt foto också med svensk diplomatisk närvaro. I sin bok ”Fiende” berättare Raul Capote om hur han värvades av CIA för att informera om och bearbeta kubanska intellektuella, universitet och ungdomsorganisationer.


ALBA-länderna stärker samarbetet och Brasiliens Dilma kommer på statsbesök

Första helgen i februari sammanstrålade ALBA-ländernas presidenter i Venezuela på sitt 11:e toppmöte. På dagordningen fanns ALBA-banken och den gemensamma valutan sucre som alternativ till IMF, Världsbanken och dollarn. Samarbetet med ALBA växer i Karibien och betyder mycket mer än Caricoms utvecklingsfonder. ALBA-mötet beslöt också att trappa upp sitt humanitära bistånd till Haíti.
Inför Brasiliens president Dilma Rousoffs statsbesök på Kuba drev brasilianska medier en hetskampanj. Men utrikesminister Antonio Patriota gav USA ett tjuvnyp: ”Vad vi kan se råder det ingen nödsituation [vad gäller mänskliga rättigheter] i Kuba. Det finns andra omständigheter som är mycket mer bekymmersamma, inklusive situationen på Guantanamo.” [USAs tortyrläger på ockuperad kubansk mark].


Svenska sexköpslagen på export och Kuba leder kvinnoklassen

6:e Internationella Sexologkonferensen ägde rum i Havanna i januari. Den arrangeras vartannat år av Cenesex, Kubas Sexualupplysningscentrum. Ett par hundra kubaner (mest kubanskor) deltog och ett 60-tal utlänningar. Bland dem fanns Kajsa ”Ekis” Ekman och Antoinette Kinnander som talade om den svenska sexköpslagen, synen på prostitution och stöd till både säljare och köpare att komma ur den. Ett annat stort tema var våldet mot kvinnor, exemplifierat med kvinnomorden i Centralamerika.
När det gäller kvinnornas deltagande i politiken går det dock framåt på många håll, och det är ”Kuba som leder i klassen” enligt New York Times. Efter senaste valet i Sverige gick Kuba förbi och intog 3e platsen, före Sverige. Nicaragua kom också upp på tio-i-topplistan efter senaste valet.


Enormt bokintresse på Internationella Bokmässan i Havanna

Tiotusentals människor gick runt och tittade på böcker och utställningar eller lyssnade till föreläsningar och bokpresentationer, närmare 50 att välja mellan redan första dagen. Efter 360 000 besökare i Havanna fortsatte mässan runt till länshuvudstäderna.
På mässan presenterade kulturministern Abel Prieto sin nya roman, ”Viajes de Miguel Luna”. Sedan 1997 har han varit kulturminister: högväxt, långhårig, karismatisk, vänsäll, modig, skämtsam och med talang för ledarskap. Det hade ryktats att Prieto ville avgå för att kunna återgå till litteraturen, vilket han också gjorde efter mässan.
På mässans första dag hade Fidel Castro bjudit in ett 70-tal utländska intellektuella och ett 50-tal kubanska till ett samtal om livet och läget i världen. Kort innan gav han ut en första del av en självbiografi, Gerillans tid, redigerad av Katiuska Blanco.
Boksäsongen hade dock som vanligt börjat i januari med Casa de la Américas litteraturpris, i år med Eduardo Galeano som hedersgäst. Han hyllade ”Amerikahuset” som ”gjort allt för att hjälpa oss att upptäcka Amerika och (…)att betrakta oss med våra egna ögon, nerifrån och inifrån, och inte med de ögon som ser ner på oss, utifrån, och som alltid har förödmjukat oss.”
Intresset är stort också i Sverige. I Malmö startade Kulturföreningen José Martí sin verksamhet med ett drygt 30-tal intresserade i Restaurang Mosaiks festvåning. Och i Jönköping presenterade René Vazquez Díaz sin nya bok ”Städer vid havet” på Stadsbiblioteket


Läs mer i Kuba 2.2011 på globalarkivet.se


Publicerad: 2012-04-27

Köp Kuba
Läs mer om Kuba i katalogen
Fler artiklar knutna till Kuba
Fler tidskrifter i kategori Globalt



Annons:
Senaste nummer:

2013-05-20
FLM 2 2013

2013-05-17
SocialPolitik 2 2013

2013-05-14
RiktpunKt 5/13
Biblis 61 2013

2013-05-12
Nya Argus 5

2013-05-09
Tidskriften Staden 1 2013

2013-05-08
New Routes 4 2012
Omkonst v. 18 2013

2013-05-07
New Routes 1 2012
New Routes 2 2012
New Routes 3 2012

2013-05-03
Konstperspektiv 2013 nr 2
Punctum saliens

2013-05-02
Arkitekten
SKAP-NYTT 1 2013

2013-05-01
100% Culture 74

2013-04-29
Glänta 1 2013

2013-04-25
Cirkeln
Världspolitikens dagsfrågor 4

2013-04-23
Ekonomisk Debatt 3 2013
Opera
Pockettidningen R 1-2 2013

2013-04-22
TAM-Revy 1 2013

2013-04-21
Jungfru Maria

2013-04-20
Populär Poesi 17
RiktpunKt 4/13

2013-04-19
Tonsättaren 1 2013

2013-04-18
Arkitektur
Filmrutan Nr 1 2013

2013-04-17
Sveriges Natur 2 2013

2013-04-16
Contra
Ord & Bild 1-2 2013

2013-04-12
100% Culture 73

2013-04-11
Ordfront Magasin 1 2013

2013-04-09
Medusa 1 2013

2013-04-08
Narkotikafrågan 2 2013
Nya Argus 4

2013-04-05
Ekonomisk Debatt 2 2013
Cirkeln

2013-04-02
Punctum saliens

2013-03-28
fikssion 24
Kuba 1 2013

2013-03-27
papi 14-15 2012
Hemslöjd 2
papi 16-17

2013-03-25
afghanistan.nu 1 2013
Arkitekten

2013-03-24
Teatertidningen 1/2013

2013-03-22
É Romani Glinda 6 2012

2013-03-21
Tidig Musik 1 2013

Äldre resuméer